Jednym z największych problemów mistrza paraolimpijskiego w skoku wzwyż z Londynu jest…dobór odpowiedniego obuwia do startów. Maciej Lepiato w związku ze swoim schorzeniem ma stopy o różnej długości, w związku z czym prawy but nosi w rozmiarze 45, natomiast lewy 43, a czasem nawet 42, w zależności od marki obuwia. Jednym z największych problemów mistrza paraolimpijskiego w skoku wzwyż z Londynu jest…dobór odpowiedniego obuwia do startów. Maciej Lepiato w związku ze swoim schorzeniem ma stopy o różnej długości, w związku z czym prawy but nosi w rozmiarze 45, natomiast lewy 43, a czasem nawet 42, w zależności od marki obuwia.

O ile do chodzenia na co dzień sportowiec kupuje jedną parę w rozmiarze prawej stopy i wtedy lewy but jest znacząco za duży, o tyle przy obuwiu zawodniczym sprawa nie jest taka prosta. Kolce do skoku wzwyż muszą być dopasowane dokładnie na stopę, dlatego skoczek kupuje do startu dwie pary – koszt jednej to około 550 zł.

Kiedyś pomógł nam w takim zakupie pan Jacek Wszoła, który dzięki swoim kontaktom wynegocjował bardzo atrakcyjną cenę – powiedział Maciej Lepiato.

Nie tylko długość obuwia ma znaczenie. W związku z tym, że lewa noga Macieja Lepiato jest krótsza o 5 cm, powinien on skakać, a także chodzić w obuwiu ze specjalną wkładką wyrównującą skrót. Tymczasem wielokrotnie na zawodach wysokiej rangi skakał w jednym bucie do skoku wzwyż, a na lewą nogę zakładał but do rzutu oszczepem, w którym umieszczał wkładkę i całość owijał taśmą, aby wszystko lepiej się trzymało stopy. Sportowiec pomimo braku profesjonalnego obuwia osiągał najlepsze wyniki w swojej kategorii w Europie i na świecie.

Specjalne, spersonalizowane buty i do skoku, i do chodzenia, na pewno poprawiłoby moje wyniki w sporcie, ale również komfort poruszania się na co dzień – mówi skoczek.

Do pobrania:
Komunikat – BUTY NA MIARĘ
Zdjęcie – BUTY NA MIARĘ