Spotkania z osobami niepełnosprawnymi czasami wprowadzają ludzi w zakłopotanie. Jak się zachować? Czy podejść i spróbować pomóc, gdy widzimy osobę niepełnosprawną, która próbuje pokonać jakąś przeszkodę? Czy ta osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy? Czy lepiej udawać, że nie widzi się problemu?Spotkania z osobami niepełnosprawnymi czasami wprowadzają ludzi w zakłopotanie. Jak się zachować? Czy podejść i spróbować pomóc, gdy widzimy osobę niepełnosprawną, która próbuje pokonać jakąś przeszkodę? Czy ta osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy? Czy lepiej udawać, że nie widzi się problemu?

Po prostu zapytaj czy pomóc
Często osoby niepełnosprawne potrzebują pomocy, ale o nią nie proszą, ponieważ próbują i chcą radzić sobie same. Samodzielność to po prostu wolność i budowanie poczucia własnej wartości. Dużym błędem jest pomoc, która nie została wcześniej zakomunikowana, innymi słowy, gdy pomagamy bez zgody osoby potrzebującej. – Zdarzyło się, że ktoś chwycił mnie nagle za rękę, gdy wchodziłam po schodach, a ja przestraszyłam się i straciłam równowagę. Inaczej by było, gdybym została poinformowana o chęci pomocy, a najlepiej zapytana, czy takiej pomocy potrzebuję – powiedziała Ania.

Takie sytuacje szczególnie często zdarzają się osobom niewidomym, gdy przechodzą przez przejście dla pieszych lub po prostu wsiadają do autobusu. Nie można bez ostrzeżenia łapać kogoś za rękę i ciągnąć za sobą. W takich okolicznościach osoba niewidoma czuje się zagrożona, a nawet napadnięta. Czyli przede wszystkim warto zapytać, czy osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy. Warto też dopytać, jak konkretnie pomóc.

Nie komentuj za plecami, nie rzucaj ukradkowych spojrzeń
Większość osób niepełnosprawnych jest przyzwyczajona do tego, że ludzie zwracają na nie uwagę i odnosi się z dużym zrozumieniem do takiego zachowania. Co tak naprawdę sprawia wszystkim niepełnosprawnym osobom przykrość?

To, że ludzie myślą o nas jak o kalekach, które do tego już nic w życiu nie osiągną. A ja tylko nie mam nogi! Mózg jest na swoim miejscu i działa bez zarzutu. Brak nogi nie jest przeszkodą w rozwoju życiowym czy przeciwwskazaniem do uprawiania sportu na światowym poziomie – odpowiada Ania Omielan.

Do pobrania:
Komunikat – NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ WPRAWIA LUDZI W ZAKŁOPOTANIE
Zdjęcie – NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ WPRAWIA LUDZI W ZAKŁOPOTANIE