Na stronie programu stypendialnego renaulthandisport.pl powstała platforma pod nazwą #pomagajrzeczowo. Umożliwia ona kontakt pomiędzy niepełnosprawnymi sportowcami, którzy potrzebują wsparcia rzeczowego, a firmami czy osobami, które chcą im pomóc. Ambasadorem projektu jest Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż. Akcję wspiera Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

Sportowcy niepełnosprawni mają długą i trudną drogę do realizacji swoich marzeń. Wielu z nich boryka się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale także z dostępem do miejsc treningowych, a nawet sprzętu takiego jak odpowiednie buty, ubrania sportowe czy urządzenia pomiarowe. Renault Polska w ramach programu Renault Handisport Team stworzyło platformę #POMAGAJRZECZOWO, aby w jednym miejscu mogli spotkać się ci, którzy pomocy potrzebują i ci, którzy chcą pomóc.

Mechanizm działania platformy jest bardzo prosty. Niepełnosprawny sportowiec zamieszcza ogłoszenie, gdzie w kilku zdaniach opisuje siebie oraz wskazuje, jakie są jego potrzeby, np. buty sportowe, dresy czy piłka do koszykówki. Następnie firma lub osoba, która chce wesprzeć zawodnika, kontaktuje się z nim bezpośrednio za pomocą poczty elektronicznej.
Nazwa akcji brzmi #pomagajrzeczowo, bo ta pomoc ma charakter rzeczowy, a nie finansowy.

Niepełnosprawni, którzy uprawiają sport, mają bardzo różnorodne potrzeby. Ja na przykład od wielu lat zmagam się z brakiem odpowiedniego obuwia, dzięki któremu być może osiągałbym lepsze wyniki w skoku wzwyż. Z drugiej strony wielu zawodników potrzebuje nawet najprostszych rzeczy, takich jak strój pływacki czy piłka do siatkówki. Dlatego działalność niepełnosprawnych sportowców może wesprzeć każdy, nie tylko firmy produkujące specjalistyczny sprzęt – mówi Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski i ambasador programu.

Ogłoszenia mogą zamieszczać zarówno sami sportowcy, jak i przedstawiciele klubów zrzeszających niepełnosprawnych zawodników. Akcja jest skierowana do wszystkich sportowców niepełnosprawnych, tzn. obejmuje trenujących amatorsko i wyczynowo. W Polsce jest kilka tysięcy niepełnosprawnych sportowców. Dla wielu z nich sport stanowi kluczowy element ich aktywizacji – społecznej i zawodowej.

Renault Handisport Team to program stypendialny realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Renault, wspierający sportowców niepełnosprawnych. Celem projektu jest wspieranie utalentowanych niepełnosprawnych zawodników w osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych. Objęci programem sportowcy oprócz stypendium otrzymują także do dyspozycji samochód Renault, dzięki któremu swobodnie mogą przemieszczać się między domem i treningami.

Polski Związek Sportu Niepełnoprawnych „Start” jest największą krajową organizacją zrzeszającą sportowców z niepełnosprawnością. Od momentu założenia, czyli 1952 roku, wychował i wyszkolił kilka tysięcy medalistów najważniejszych międzynarodowych imprez – Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy oraz prestiżowych turniejów. Ponadto od początku funkcjonowania „Startu” głównym celem jest rozwijanie aktywności fizycznej w środowisku osób z niepełnosprawnością i rehabilitacja poprzez sport.

 

Do pobrania:

informacja prasowa #POMAGAJRZECZOWO NIEPEŁNOSPRAWNYM SPORTOWCOM. NIEZWYKŁA PLATFORMA www.renaulthandisport.pl/pomagajrzeczowo

serwis zdjęciowy strona główna www.renaulthandisport.pl/pomagajrzeczowo     Maciej Lepiato