CO SPORT DAJE OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ?

Kiedy zaczynałem trenować, nie zadawałem sobie pytania „co będę z tego miał”. Lekkoatletyka to przede wszystkim moja pasja, choć wiadomo, że wiąże się z tym wiele wyrzeczeń – choćby rozłąka z rodziną, gdy wyjeżdżam na zgrupowania.

Jak każdy sportowiec, który kocha to, co robi, codziennie przekraczam swoje możliwości i pokazuję sobie, że mogę więcej. Na początku musiałem walczyć o to, żeby w ogóle móc zajmować się sportem. Choć w szkole byłem wysportowany, nauczyciele WF-u bali się mnie wysyłać na międzyszkolne zawody ze względu na niesprawną nogę. Później startowałem w zawodach z pełnosprawnymi zawodnikami, co było dla mnie prawdziwą „szkołą życia”. Dopiero po półtora roku dowiedziałem się o istnieniu sportu osób z niepełnosprawnością. Wtedy zacząłem startować z zawodnikami niepełnosprawnymi i zdobywać kolejne medale, a także pięciokrotnie pobiłem rekord świata.

Przekraczanie własnych możliwości to również wychodzenie z kontuzji i przechodzenie operacji – jak dotąd na szczęście zawsze udawało mi się wrócić do formy.

Dla wielu osób z niepełnosprawnością sport jest formą rehabilitacji. Ma też dobry wpływ na nastawienie psychiczne – uprawianie sportu pomaga zaakceptować swoją niepełnosprawność, pokazuje osobom, które np. uległy wypadkowi, że ciągle mogą osiągać sukcesy. Znam również przypadki, gdy dana osoba dopiero po utracie pełnej sprawności odkryła dla siebie sport.

Sport pozwala też spotkać osoby z podobnymi doświadczeniami, które mają dystans do siebie i swojej niepełnosprawności. Tego doświadczyłem, kiedy po raz pierwszy pojechałem na obóz klubowy: poznałem świetnych ludzi, którzy umieli żartować ze swojej sytuacji.

Akurat mój rodzaj niepełnosprawności (końsko-szpotawa lewa stopa) nie jest widoczny na pierwszy rzut oka i pozwala mi normalnie funkcjonować, ale wiele osób z niepełnosprawnością doświadcza tego, że inni ludzie trochę nie wiedzą, jak ich traktować, okazują współczucie, chcą we wszystkim wyręczać… W swojej grupie sportowcy z niepełnosprawnością mogą za to być naprawdę sobą i są traktowani „normalnie”, bez taryfy ulgowej.

Ale nie można patrzeć na sport osób z niepełnosprawnością tylko z indywidualnej perspektywy. Takie wydarzenia jak np. paraolimpiada mogą w ogóle zmieniać postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Na co dzień są one mało widoczne w mediach czy przestrzeni publicznej, a tu nagle okazuje się, że na igrzyskach paraolimpijskich zajmują lepsze miejsce w klasyfikacji medalowej niż pełnosprawni sportowcy na olimpiadzie. Ludzie zdrowi mogą dzięki temu zobaczyć, że osoby z niepełnosprawnością nie potrzebują współczucia, za to wielu może im pozazdrościć siły i determinacji.

 

Na zdjęciu ze złotym medalem zdobytym na mistrzostwach świata w Dosze w 2015 r.

Czytaj więcej

MACIEJ LEPIATO NA SPOTKANIU Z MINISTREM SPORTU I TURYSTYKI

Skoczek wzwyż Maciej Lepiato oraz pozostali medaliści lekkoatletycznych mistrzostw Europy osób z niepełnosprawnością wzięli udział w spotkaniu z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką. W zawodach, które odbyły się w sierpniu br., Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Czytaj więcej

MACIEJ LEPIATO Z POTRÓJNĄ KORONĄ

Podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy osób z niepełnosprawnością w Berlinie skoczek wzwyż Maciej Lepiato obronił mistrzowski tytuł. Dzięki temu może się pochwalić posiadaniem potrójnej korony – aktualnie jest złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

Czytaj więcej

HISTORYCZNY MEDAL! PIERWSZY PARASPORTOWIEC NA PODIUM MISTRZOSTW POLSKI NA STADIONIE

Maciej Lepiato jest pierwszym sportowcem niepełnosprawnym fizycznie w historii polskiej lekkiej atletyki, który zdobył medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkoatletyce na otwartym stadionie.

Mistrz paraolimpijski zdobył brązowy medal w skoku wzwyż osiągając wynik 209 cm.

Pierwsze miejsce zajął Maciej Grynienko z UKS Orlica Domaniów z Dolnego Śląska, drugie – Sylwester Bednarek z RKS Łódź, obaj z wynikiem 221 cm.

Czytaj więcej

MACIEJ LEPIATO POWTÓRZYŁ SWÓJ SUKCES W BERLINIE

Mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato po raz drugi z rzędu odniósł zwycięstwo w finale lekkoatletycznego Grand Prix w Berlinie, w którym wzięli udział niepełnosprawni sportowcy z całego świata. Podczas zawodów, które odbyły się 30 czerwca, Lepiato oddał skok na wysokość 215 cm, co dało mu zdecydowaną przewagę nad rywalami.

Czytaj więcej

MACIEJ LEPIATO PLANUJE ATAK NA REKORD ŚWIATA

Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż, w sobotę 30 czerwca 2018 r. weźmie udział w Grand Prix IPC w Berlinie. Prestiżowe zawody będą dla niego okazją, by podjąć próbę pobicia rekordu świata.

Co dalej? Skoczek wzwyż zamierza uczestniczyć w mistrzostwach Polski w Lublinie (20-22 lipca br.), a przede wszystkim przygotowuje się do mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Berlinie (20-26 sierpnia br.). Planuje wziąć udział w dwóch obozach przygotowawczych – w Słupsku i Bydgoszczy.

Czytaj więcej

LEPIATO TRENUJE Z BEDNARKIEM W RPA

Mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato przebywa na zgrupowaniu w RPA. Razem z halowym mistrzem Europy w tej dyscyplinie Sylwestrem Bednarkiem i jego trenerem przygotowują się do mistrzostw Europy w Berlinie.

Czytaj więcej